Wyjście z długów finansowych – porady

Biznes i finanse

Wyjście z długów finansowych – porady

Jak wyjść z długów? To pytanie pojawia się często w głowach osób, które je posiadają. Każdy zapewne chciałby znać jakiś złoty środek, który jak za pstryknięciem palca pozwoliłby nam się od nich uwolnić.Nie potrzeba do tego jednak żadnej magii, a jedynie odrobinę samodyscypliny, pracy nad sobą i wcielenia w życie pewnych porad. Poniżej dowiesz się, jak krok po kroku zorganizować swoje finanse na nowo.

Przeanalizuj swoją obecną sytuację

Pierwszym krokiem w drodze do wolności od długów powinna być analiza obecnej sytuacji. Postaraj się odpowiedzieć szczerze na pytania skąd pojawiło się zadłużenie. Czy jest ono wynikiem nieprzemyślanych wydatków, problemów zdrowotnych, długofalowego zaniedbania jakiegoś tematu, nieuwagi? Zrozumienie, co wpłynęło na nasze finanse jest bardzo ważne. Pozwoli to nie tylko lepiej poradzić sobie z długami, ale i uniknąć ich w przyszłości.

Powstrzymaj pętle zadłużenia

Ta porada mogłaby wydawać się oczywista, jednak wcale taka nie jest. Często, chcąc spłacić zadłużenie, zaciągamy kolejne pożyczki i kredyty. To niestety nie jest właściwa droga i nie prowadzi do niczego dobrego. Zamiast zastanawiać się, skąd wziąć kolejną pożyczkę, przemyśl i rozsądnie zaplanuj swój aktualny budżet. Pamiętaj również o swoich prawach i umowach, jakie obowiązują cię przy obecnych długach. Przykładowo możesz wystosować sprzeciw od nakazu zapłaty w terminie do dwóch tygodni od daty doręczenia nakazu zapłaty.

Zaplanuj i kontroluj domowy budżet

Poświęć temu krokowi należyty czas i uwagę, jest bowiem bardzo znaczący. Dobrze zaplanowany domowy budżet i odrobina samokontroli z pewnością przyniosą spore rezultaty. Rozpocznij od zapisania wszystkich swoich stałych, miesięcznych wydatków – mieszkanie, rachunki, rata kredytu itd. Następnie zapisz się, ile pieniędzy przeznaczasz na żywność, rozrywkę, kosmetyki, ubrania czy też inne. Teraz należy wykazać się odrobiną kreatywności przy rozwiązywaniu zagadnienia jak wyjść z długów – odpowiedz sobie na pytanie, w jaki sposób mógłbyś zmniejszyć te wydatki? Może warto zrezygnować z częstego stołowania się na mieście na poczet przyrządzania budżetowych potraw w domu, czy też zamiast do galerii handlowej, udać się do sklepu z używaną odzieżą. Kino postaraj się zastąpić spacerem lub dobrym filmem w domowym zaciszu.

Nadpłacają obecne długi

Kiedy uda ci się już prawidłowo rozplanować swój budżet, możesz pójść o krok dalej. Jeżeli jest to możliwe, postaraj się nadpłacać istniejące długi. Zamiast jednej raty – zapłać dwie. Być może uda ci się zamknąć pewne zobowiązania finansowe nawet kilka tygodni wcześniej. W momencie kiedy będziesz dysponować wolnymi funduszami czy też uda ci się zaoszczędzić więcej, warto od razu przeznaczyć te pieniądze na poczet naszych długów. Z pewnością zadziała to także bardzo motywująco na naszą psychikę.