Spalony w piłce nożnej

Spalony w piłce nożnej – kiedy występuje? Definicja

Sport

Pozycja spalona to jedna z najważniejszych zasad w piłce nożnej. Jest to linia, która oddziela atakujących graczy od ich broniących się.

Ustawa o spalonym została po raz pierwszy wprowadzona w 1863 roku i od tego czasu była wielokrotnie zmieniana, a ostatnia zmiana miała miejsce w zeszłym roku.

Zasada spalonego obowiązuje odkąd istniała piłka nożna i nadal jest jedną z najpopularniejszych zasad do tej pory.

Definicja pozycji spalonego

Reguła spalonego to wytyczna w piłce nożnej, która mówi, że od ostatnich dwóch słupków obrony jednej drużyny do dwóch pierwszych słupków strony atakującej biegnie ciągła linia. Zawodnik lub drużyna są na spalonym, jeśli wejdą do tej strefy, zanim przeciwnicy podadzą piłkę. Sędzia przerwie grę i przyzna wrzut z autu drużynie przeciwnej, jeśli uzna to za stosowne.

Definicja „spalonego” różni się nieznacznie w zależności od różnic w różnych krajach, chociaż wszyscy zgadzają się, że odnosi się ona do sytuacji, w której gracz wchodzi na obszar między dwoma wcześniejszymi słupkami, gdy nie jest to dozwolone ze względu na pozycję, bramkę lub linię boczną.

Kiedy następuje spalony w piłce nożnej?

W piłce nożnej pozycje spalone to obszary, których nie wolno zajmować w polu karnym pola karnego.

Zawodnik na pozycji spalonej nie może grać piłką. Jeśli atakujący zawodnik jest na pozycji spalonej, musi znajdować się co najmniej jeden jard poza bramką przeciwnika.

Spalone są oceniane tylko wtedy, gdy sędzia czuje, że doszło do naruszenia. Sędzia ogłosi „Spalone” lub „KARA!”. lub jedno i drugie, jeśli czują, że nastąpiła przerwa w grze i powinni przyznać drużynie, która pierwotnie broniła ich bramki, rzut karny

Co się dzieje, gdy nastąpi spalony?

Gdy dojdzie do pozycji spalonej, bramkarzowi przyznany zostanie rzut wolny.

Częstym pytaniem fanów piłki nożnej jest wiedzieć, co się dzieje, gdy bramkarz jest na spalonym w momencie wykonywania rzutu karnego. Odpowiedź brzmi, że nie będzie strzelonej bramki, a sędzia przyzna rzut wolny przeciwnej drużynie.

Czym jest pułapka ofsajdowa?

W piłce nożnej miejsce, w którym drużyna defensywna ustawia się za piłką, jest znane jako pole karne. Bramka na każdym końcu boiska do piłki nożnej jest otoczona obszarem zwanym polem bramkowym. To prostokątne pole bramkowe nazywa się polem bramkowym i składa się z pomocników i obrońców, którzy próbują przejąć podanie na trzecią część drużyny atakującej.

Pułapka ofsajdowa odnosi się do sytuacji, gdy zawodnik defensywny przewiduje, że zostanie minięty przez napastnika i porusza się w jego kierunku, aby odciąć go od przejścia na trzecią pozycję w defensywie. Pułapkę tę można zobaczyć w piłce nożnej, ale można ją również znaleźć w hokeju, koszykówce, futbolu amerykańskim, lacrosse, siatkówce, rugby union i gridiron football.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *